Kadar so izražene razvojne potrebe po spremembi namenske rabe zemljišč, morajo te biti ustrezno utemeljene. Občina jih pri pripravi osnutka občinskega prostorskega načrta upošteva le, če izpolnjujejo pogoje glede skladnosti s cilji prostorskega razvoja občine, upoštevanja varstvenih in varovalnih omejitev v prostoru, ustreznosti z vidika urbanističnih meril in možnosti opremljanja zemljišč za gradnjo.
Posamezna pobuda se lahko nanaša le na en problem, ki se nanaša na:
V kolikor želite oddati pobudo za več različnih območij oz. tematskih sklopov, je potrebni oddati več pobud.
Postopki sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta ne tečejo vsako leto. Postopki so tudi precej dolgotrajni (leto dni ali več). Potek postopka je predpisan v Zakonu o prostorskem načrtovanju. Postopek se zaključi z odlokom, ki ga občina objavi v uradnem glasilu.
Pobudo lahko poda lastnik nepremičnine ali po njegovem pooblastilu pooblaščenec. Za odločanje o vlogi pa je pristojna Občinska uprava občine.
Po tarifni številki 1 Zakona o upravnih taksah znaša upravna taksa za prošnje, zahteve, predloge, prijave, priglasitve in druge vloge 4,50 EUR.
V kolikor bodo v postopku priprave prostorskega akta zahtevane strokovne podlage, ki bi se nanašale na posamezne individualne pobude, jih financira pobudnik.